23 Temmuz 2017 Pazar

ŞÂH-I NAKŞİBEND HAZRETLERİNDEN
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَوَّلُ شَيْءٍ يُرْفَعُ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ اَلْأَمَانَةُ وَالْخُشُوعُ حَتَّى لَا تَكَادُ تَرَى خَاشِعًا. (مجمع)
رسول الله أفندمز محمد مصطفى ( صلى الله عليه وسلم ) بيوردولر ."    بو اؤمتتن إلك قالدرلاجق اولان شيلر ، أمانته رعايت و ( نمازده ) حوشودر . اؤيلكى نره ده ايسه حوشو صاحبى بر كمسي كوره مز اولورسون ."
Resûlullah Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Bu ümmetten ilk kaldırılacak olan şeyler, emanete riâyet ve (namazda) huşûdur. Öyle ki, nerede ise huşû sahibi bir kimseyi göremez olursun.” 
(Hadîs-i Şerîf, Mecmau’z-Zevâid)
Hicrî:   29 Şevval  1438  Fazilet Takvimi 

ŞÂH-I NAKŞİBEND HAZRETLERİNDEN


Silsile-i Sâdât'ın on beşinci halkası Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretlerine, Buhârâ âlimlerinden biri:
“Namazda kalp huzuru ne ile elde edilir?” diye sordu.
Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretleri: “Helâl yemek yenmeli ve yerken de daima Allâh’ın huzurunda olduğunu bilerek, bu şuurla uyanık bulunmalıdır. Namaz dışındaki zamanlarda, abdest alırken ve iftitah tekbiri getirirken de tam bir uyanıklık içinde olunmalıdır. Böyle olunursa kalp huzuru elde edilir.” buyurmuşlardır.
“Bizim yolumuz sohbettir. Halveti (yalnızlığı) tercih etmekte şöhret vardır. Şöhret ise âfettir. Hayır ve bereket, cem'iyyettedir. Cem'iyyet sohbettedir. Sohbet, sohbet ehlinin yekdiğerinde (birbirinde) fâni olması ile hâsıl olur.”
Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretlerine: “Bir zaman size selam verip de selamını almayarak kendisini iltifata mazhar kılmadığınız filan kimsenin sizde hatırı kalmıştır” diye arz ettiler. Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretleri de şöyle buyurdular:
“O kimseye özrümüzü beyan etmemiz lazımdır. Zira o kimse bana selam verdiğinde ben, Hak Sübhânehû ve Teâlâ'nın kelâmını dinliyordum. Hakk'ın kelamına kulak vermek beni, halkın selamını almaktan alıkoydu.” (Enîsü't-Tâlibîn)

ZİLKÂDE AYI

Zilkâde ayı, kamerî ayların on birincisidir. Hac aylarından olduğu için, geceleri zaman zaman teheccüd namazına kalkılır. Bilhassa cuma geceleri tesbih namazı kılınır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

ZİLKÂDE AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

Hicrî Kamerî 1438 yılı Zilkâde ayı ictimâ‘ı (23 Temmuz Pazar) günü Türkiye  saati ile 12.45'dir. Ru’yet, ise (24 Temmuz Pazartesi) Türkiye  saati ile 02.35'dir.
Hilâl' in görüldüğü yerler: Büyük Okyanus, Avustralya kıtası, Endonezya, Malezya, Vietnam, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Filipinler, Tayvan, Hong Kong.
Hilâl; Türkiye, Almanya, Avusturya, Mısır, Fas, Cezayir Tunus ve Arap yarım adasından görülemeyecektir.
Hilâl'in görüldüğü günü takip eden 24 Temmuz Pazartesi günü de Zilkâde ayının 1. günüdür.
Hicrî:   29 Şevval  1438  Fazilet Takvimi Hiç yorum yok:

Yorum Gönder