13 Temmuz 2017 Perşembe

ÇOK KONUŞAN ÇOK YANILIRقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَلَا أُخْبِرُكُمْ بِأَيْسَرِ الْعِبَادَةِ وَأَهْوَنِهَا عَلَى الْبَدَنِ اَلصُّمْتُ وَحُسْنُ الْخُلُقِ. (فيض)
رسول الله أفندمز محمد مصطفى ( صلى الله عليه وسلم ) بيوردولر ." عبادتيك أن قولاى و بدنه أن حفيف اولاننى سزه حبر وره يممى  ؟ صوصمق ."
Resûlullah Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “İbâdetin en kolay ve bedene en hafif olanını size haber vereyim mi? Susmak (faydasız konuşmamak) ve güzel ahlâktır.” 
(Hadîs-i Şerîf, Feyzu’l-Kadîr)
Hicrî:   13  Şevval  1438  Fazilet Takvimi 

ÇOK KONUŞAN ÇOK YANILIR


Müslüman, konuşurken sesini yükseltmemelidir. Çünkü seslerin en çirkini yüksek olanıdır. Allâhü Teâlâ (meâlen):
“Yürüyüşünde mu'tedil ol (mütevazı ve orta bir yürüyüşle yürü), sesini yükseltme, bağırma...” (Lokman sûresi, 19. âyet) buyurmuştur.
Çok konuşmaktan kaçınmalıdır. Zira çok söz yalansız olmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Çok konuşanın hatası çok olur. Hatası çok olanın günâhı çok olur. Günâhı çok olan kimseye de cehennem ateşi daha lâyık olur.” buyurmuşlardır.
Müslüman, her duyduğunu söylememelidir. Yoksa söylediklerinden dolayı günâha girer. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Duyduğu her şeyi söylemesi, kişiye günah olarak yeter.” buyurmuştur.
Konuşurken yavaş yavaş, tane tane konuşmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), herkes anlayabilsin diye tane tane konuşur, bir kimse mübarek ağzından çıkan kelimeleri saymak istese sayabilirdi.
Müslüman'a yakışan, istiğfarı, kelime-i tevhîdi (Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resûlullah) ve Peygamber Efendimize salevâtı çok okumaktır.
Söyleyeceği bir şeyi unuttuğu zaman Peygamber Efendimize salevât okursa, ya unuttuğunu hatırlar veya unutup da söyleyeceği şeyin sevâbından daha çok sevab kazanır.
Bir şeyi unutmak istemeyen “Elhamdü lillâhi müzekkiri'l-hayri ve fâilihî.” duâsını okumalıdır.
Bir şey söylediği veya söz verdiği zaman “İnşâallâh” demelidir. (Şerhu Şir’atü’l-İslâm)
BEYİT:
Ehl-i dillerde bû mesel anılur
Kim ki çok söyler ise çok yanılur (Taşlıcalı Yahya)
(Gönül ehli arasında ‘Çok konuşan çok yanılır' sözü darb-ı meseldir.)
Hicrî:   13  Şevval  1438  Fazilet Takvimi Hiç yorum yok:

Yorum Gönder