11 Temmuz 2017 Salı

CENNETTE KUR’ÂN ÂYETLERİ KADAR DERECE VARDIRقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَكْرِمُوا حَمَلَةَ الْقُرْآنِ فَمَنْ اَكْرَمَهُمْ فَقَدْ اَكْرَمَنِي. (فيض)
رسول الله أفندمز محمد مصطفى ( صلى الله عليه وسلم ) بيوردولر ."    قرآن كريمى أزبرليب اوقويان و اونونله عمل أدن كمسلره حورمت أدينز . كيم اونلره حورمت أدرسه بانه حورمت أتمش اولور ."   
Resûlullâh Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Kur’ân-ı Kerîm’i ezberleyip okuyan ve onunla amel eden kimselere hürmet ediniz. Kim onlara hürmet ederse bana hürmet etmiş olur.”
 (Hadîs-i Şerîf, Feyzu’l-Kadîr)
Hicrî:   05  Şevval  1438  Fazilet Takvimi 

CENNETTE KUR’ÂN ÂYETLERİ KADAR DERECE VARDIR


Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:
“Kur'ân-ı Kerîm'i okuyunuz. Muhakkak Allâhü Teâlâ kalbinde Kur'ân-ı Kerîm bulunan kimseye azâb etmez."
Büreyde (radıyallâhü anh) anlattı: Resûlullâh Efendimizin (s.a.v.) yanında idim, şöyle buyurduklarını işittim: Muhakkak Kur'ân-ı Kerîm, sâhibini (Kur'ân-ı Kerîm'i dâimâ okuyanı), kıyâmet günü kabrinden diriltilip kalktığı sırada, bir arkadaş gibi karşılar. Ona:
“Beni tanıdın mı?" diye sorar. O:
“Seni bilemedim" deyince,
“Ben seni dünyâda gündüzün en sıcak vakitlerinde susuz, gecelerde uykusuz bırakan arkadaşın(Kur'ân)ım. Her tüccâr kazancının peşindedir. İşte bugün her türlü ticâretin ve kazancın en kârlısı senin oldu" der.
Kur'ân ehlinin, âhiret mülkü sağ eline, ebediyet sol eline verilir, başı üzere vakâr tâcı konulur.
Ana ve babasına dünya ehlinin kıymet biçmekte âciz kalacakları cennet elbiseleri giydirilir. Ana ve babası: “Bunlar bize ne sebeple giydirildi?" diye sorarlar, “Evlâdınızın Kur'ân-ı Kerîm'e devam etmesi hürmeti nedir" denilir.
Sonra o Kur'ân ehline:
“Oku ve cennetin yüksek derecelerine ve köşklerine yüksel" denilir. O Kur'ân-ı Kerîm'i -sür‘atli yahut yavaş okudukça yükselmeye devam eder." (Müsned-i Ahmed) “Muhakkak cennette Kur'ân-ı Kerîm'in âyetleri kadar derece vardır."
“Kur'ân-ı Kerîm'i okuyana: “Dünyâda iken Kur'ân-ı Kerîm'i nasıl tertîl üzere (yavaş yavaş, hakkını vererek) okuyorsan öyle oku ve yüksel. Muhakkak senin okuyacağın son âyet cennetteki makamın olacaktır" denilir.
(Müstedrek) (Üchûrî, Fezâil-i Şehr-i Ramazan)
Hicrî:   05  Şevval  1438  Fazilet Takvimi 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder