10 Eylül 2017 Pazar

İLK NÂZİL OLAN AYETLER VE SÛREقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: أَحَبُّ الْحَدِيثِ إِلَيَّ أَصْدَقُهُ. (خ)
رسول الله أفندمز محمد مصطفى ( صلى الله عليه وسلم ) بيوردولر   ."   بانه أك سوملى سوز ، أك دوغرى اولانى در ."
Resûlullah Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Bana en sevimli söz, en doğru olanıdır.” 
(Hadîs-i Şerîf, Sahîh-i Buhârî)
Hicrî:   16  Zilhicce 1438  Fazilet Takvimi 

İLK NÂZİL OLAN AYETLER VE SÛRE


Resûlü Ekrem (sallâllahü aleyhi ve sellem) Efendimiz Hîra Mağarası'nda iken kendisine Cebrâil Aleyhisselam geldi ve Kur'ân-ı Kerîm'in ilk âyetlerini (Alâk sûresinin ilk beş âyetini) okudu.
Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) eve döndü. Yüreği oynuyordu. Hazret-i Hatice binti Huveylid'in (radıyallâhü anhâ) yanına girdi: “Beni örtünüz, beni örtünüz” dedi. Örttüler. Nihâyet heyecanı geçti. Hazret-i Hatice'ye olanları anlatarak “Kendimden cidden korktum” buyurdu.
Hz. Hatice de “Hayır, vallâhi Cenâb-ı Allah seni hiçbir vakit perişan etmez. Sen akrabana iyilik eder, külfetlere tahammül edersin, yoğu kazanır, yoksulu kazandırır, müsafire ikram eder, musîbetlere karşı yardım edersin” dedikten sonra alıp amcazâdesi Varaka bin Nevfel'e götürdü.
Varaka cahiliyyede Hıristiyanlığı kabul etmiş ve İbranîce yazmasını bilen pek ihtiyar ve âmâ olmuş bir zat idi. Hz. Hatice (r. anhâ) “Amcazâdem, biraderzâdeni dinle” dedi. Resûlullah (s.a.v.) gördüğünü haber verdi. Varaka:
“Bu o namustur (Cebrâil Aleyhisselam'dır) ki Cenâb-ı Allah, Mûsâ Aleyhisselam'a indirmişti. Ne olurdu, ben genç olaydım ve kavmin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olaydım” dedi. Resûlullah (s.a.v.):
“Acaip. Onlar beni çıkaracaklar mı?” buyurdu. Varaka: “Evet, senin getirdiğin gibi bir şeyi getiren hiç bir adam yoktur ki düşmanlığa maruz olmasın. O gününe yetişirsem her halde sana kuvvetli yardım ederim” dedi. Varaka o günleri görmeden vefat etti.
Daha sonra Resûlü Ekrem'e (sallallâhü aleyhi ve sellem) Fâtiha sûresi nâzil oldu. Tekrar Varaka'ya giderek bunu nakletti. Varaka da: “Müjde müjde! Ben şehâdet ederim ki sen İbn-i Meryem'in müjdelediği zatsın, sen Nebiyyi Mürselsin ve sen cihâda memur olacaksın.” dedi.
(Elmalılı, Hak Dîni, Kur'ân Dili Tefsiri)
Hicrî:   16  Zilhicce 1438  Fazilet Takvimi 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder