11 Ağustos 2017 Cuma

YEMEKTEN ÖNCE VE SONRA ELLERİ YIKAMAK SÜNNETTİRقَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: اَلْوُضُوءُ قَبْلَ الطَّعَامِ وَبَعْدَهُ يَنْفِي الْفَقْرَ وَهُوَ مِنْ سُنَنِ الْمُرْسَلِينَ. (الجامع الصغير)
رسول الله أفندمز محمد مصطفى ( صلى الله عليه وسلم ) بيوردولر ."      يمكدن اؤنجه و صونره أللرى يقامق فقيرليكى كيدرير و بو بيغمبرلرين سنتلرندن در ."
Resûlullah Efendimiz Muhammed Mustafa (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak fakirliği giderir ve bu, peygamberlerin sünnetlerindendir.” 
(Hadîs-i Şerîf, Suyûtî, el-Câmiu’s-Sağîr)
Hicrî:   19  Zilkâde  1438  Fazilet Takvimi 

YEMEKTEN ÖNCE VE SONRA ELLERİ YIKAMAK SÜNNETTİR


Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak sünnettir. Tek eli veya parmakları yıkamak kâfi değildir.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) elleri yıkamakla alakalı hadîs-i şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır:
•    “Yemekten önce elleri yıkamak fakirliği giderir, sonra yıkamak ise delilikten (cin tasallutundan) korur.”
•    “Yemekten önce elleri yıkamak bir sevaptır. Sonra yıkamak ise iki sevaptır.”
•    “Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak yemeğin bereketine vesiledir.”
Önce yıkamadaki bereket faydasının çok olması, sonra yıkamadaki bereket ise elindeki kir ve kokunun temizlenip gelecek zararı def etmesidir.
Elleri yıkadıktan sonra yenilen yemek daha faydalı ve sağlıklıdır. Zira bir iş yapılırken eller kirlenir. Yıkamak ise temizlik için daha uygundur.
Yemekten sonra eller yıkanır, ağız da çalkalanıp ağızdaki ufantılar yutulur. Ağzı çalkalamak da misvak gibi bir nevi temizliktir. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) bir gün süt içti sonra ağzını çalkaladı ve “Muhakkak süt yağlıdır.” buyurdular.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Kim elinde yemeğin yağı, kiri ve kokusu olduğu halde yıkamadan uyur ve başına bir zarar gelirse başkasını suçlamasın; başkasına kusur ve kabahat bulmasın.”
Hicrî:   19  Zilkâde  1438  Fazilet Takvimi 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder